Rehabilitáció csak online elérhető

E-mail: paleomedicina@gmail.com

Ketogén vagy paleo-ketogén étrend? Nem mindegy!

Van aki egyszerűen nem akarja látni a fától az erdőt, amikor a ketogén étrendről ír, beszél. Amit a magyarországi paleo "egy-es" képviselői egyszerűséggel "ketogén étrendnek" neveznek, a tudományban klasszikus ketogén étrendnek hívják, és tudni kell róla, hogy tartalmaz tejtermékeket, gabonaféléket, margarint és más egészségtelen növényi zsírokat, sőt az étrend legnagyobb részben, ezeken alapul.

Ezt az étrendet csaknem száz éve használják, mellékhatásai, melyek törvényszerűen bekövetkeznek, jól ismertek és dokumentálták a szakirodalomban. A klasszikus ketogén étrend sok esetben hányingert, hasmenést okoz és idővel undort válthat ki a betegekből, vitaminhiányos állapotok mellett magnéziumhiány és vérszegénység is kialakulhat. A klasszikus ketogén étrend egyértelműen nem egészséges étrend. Mivel a paleo-ketogén étrend ettől az étrendtől egyértelműen megkülönböztethető, sokszor támad olyan érzésünk, mintha szándékosan próbálnák összekeverni a kettőt, zavart keltve a fejekben és betegekben.

 

  

Ez paleo-ketogén!

 

A paleo-ketogén étrend a klasszikus ketogén étrenddel szemben csak húst, állati zsírt és belsőségeket tartalmaz, valamint minimális, a paleolit táplálkozásban is szereplő zöldséget és gyümölcsöt. Ez a táplálkozás megfelel a természeti népek táplálkozásának: minél északabbra élnek, vagyis minél közelebb állnak valamennyiünk jégkorszakban élt őseinkhez, annál inkább. Évek óta azt az álláspontot képviseljük, hogy a paleo-ketogén étrendnek nincsenek mellékhatásai. Az álláspontunkat megalapozó ismeretek mindenki más számára is megismerhetők, mivel számos (külföldi és magyar) tudományos szakcikkben (1,2,3,4) és a paleomedicina.com oldalán tudományos népszerű formában is számos alkalommal megírtuk. Most ismét összefoglaljuk:

 

  1.  A klasszikus ketogén étrend, való igaz, ketózist okoz, de emellett nem alkalmas az Áteresztő Bél Szindróma (ÁBSZ) megszüntetésére, így az autoimmun betegségek gyógyítására sem. A paleo-ketogén étrend viszont, mivel nem tartalmaz gabonaféléket, tejtermékeket és más gyulladáskeltő összetevőket, alkalmas az ÁBSZ megszüntetésére, így kóroki megoldást jelent az autoimmun betegségek gyógyításában.

  2. A paleo-ketogén étrend maga az egészséges táplálkozás, míg a klasszikus ketogén étrend és a populáris paleolit étrend csak közelít az egészséges táplálkozáshoz. Azt is tudni kell, hogy a populáris paleolit étrend bizonyos esetben sajnos betegségekhez is vezethet, például autoimmun pajzsmirigy betegséghez (Hashimoto thyreoiditis), mint ahogy azt sokan megtapasztalhatták az évek óta populáris paleolit étrenden lévő "régi motorosok" közül.

 

Lényegi kérdés tehát, hogy a paleo-ketogén étrendet megkülönböztessük mind a klasszikus ketogén és a populáris paleo étrendektől, különben újabb betegségeket szerezhetünk be. A klasszikus ketogén étrend és a populáris paleolit étrend tökéletlen formái az egészséges táplálkozásnak. A három étrend szándékos összemosása nagyban növeli a paleo körüli hihetetlen méretűre növekedett zűrzavart.

 

Azt is el kell fogadni, hogy több évre-évtizedre visszanyúló klinikai tapasztalat és orvosi tudás, valamint a gyógyszerek működésmódjának ismerete nélkül, külföldi vagy magyar, féltudományos blogcikkekből összeszemezgetett információk alapján, a saját kompetenciahatárok felismerése nélkül (ahogy egyes önjelölt tanácsadók teszik) nem lehet a gyakorlatban is működő tudásra szert tenni, és meggyógyítani a belgyógyászati betegségekben szenvedőket.

 

 

Példa a klasszikus ketogén étrendre: "Vegyünk egy szelet abonettet és kenjünk rá 2 cm vastagságban margarint"

 

Azt hiszem, nem szükséges hangsúlyozni a fenti "étel"-lel kapcsolatos problémákat. Mint ahogy azt sem kell bizonygatnunk, hogy ez nem a paleo-ketogén étrend. Talán az is azonnal érthető, hogy az ilyen étrenddel kapcsolatosan jelentkező problémákat nem lehet átvinni a paleo-ketogén étrendre, és nem volna szabad annak lejáratására használni.

 

  Referenciák

 

  1. Csaba Tóth, Zsófia Clemens. Gilbert’s syndrome successfully treated with the paleolithic ketogenic diet. American Journal of Medical Case Reports 3, no. 4 (2015): 117-120. link

     

  2. Csaba Tóth, Zsófia Clemens. Successful treatment of a patient with obesity, type 2 diabetes and hypertension with the paleolithic ketogenic diet. Int J Case Rep Images 2015;6(3):161–167. linkkapcsolódó blogbejegyzés

     

  3. Csaba Tóth, Zsófia Clemens. Type 1 diabetes mellitus successfully managed with the paleolithic ketogenic diet. Int J Case Rep Images 2014;5(10):699–703. linkmagyar fordítás

     

  4. Zsófia Clemens, Anna Kelemen, András Fogarasi, Csaba Tóth. Childhood absence epilepsy successfully treated with the paleolithic ketogenic diet. Neurology and Therapy. 09/2013. linkmagyar fordítás

 

 

 

A szerző orvos, háziorvos, 20-éves belgyógyász és intenzív terápiás gyakorlattal, a Paleomedicina munkatársa
 
 
A Paleomedicina munkacsoport kizárólag tudományos alapon végzi a tevékenységét. Semmilyen természetgyógyászati módszert nem használunk, ezektől elhatárolódunk. A Paleomedicina által képviselt irányzat, az evolúciós orvoslás, a valódi tudomány része. Nemzetközi orvosi szakfolyóiratokban megjelent közleményeinket itt olvashatják.
 

 

 

Kapcsolódó tartalmak

Möglichkeiten zur Minderung der Verbreitung des Virus SARS-Co-2 und zur Steigerung der natürlichen Widerstandsfähigkeit gegen die Erkrankung durch Ernährungs-Intervention
2020-04-25
    Im Interesse der ungarischen Bevölkerung schlagen wir die gründliche und
Multiple Gelenkentzündung im Kindesalter durch Monotherapie mit paläo-ketogene Diät geheilt - Artikel der ungarischen Zeitschrift Természetgyógyász Magazin
2020-02-29
Der folgende Artikel entstand in Zusammenarbeit von Paleomedicina Hungary und  dem Természetgyógyász
Die 14-jährige Isabella erklärt die Paleo-Ketogene Diät (PKD)
2020-01-28
In regelmäßigen Abständen können Dr. Csaba Tóth und Dr. Zsófia Clemens
Cholesterinsenker können bei älteren Frauen die Neigung zu Diabetes II um 50% verstärken
2019-01-18
Die Einnahme von Statinen (Cholesterinsenkern) erhöht bei älteren Frauen das Risiko einer neu