Rehabilitáció csak online elérhető

E-mail: paleomedicina@gmail.com

A hosszú élet titka: sok zsír és sok állati fehérje

Az utóbbi napokban egy olyan tanulmány híre söpört végig az internetes fórumokon, amely alapján gyökeresen meg kellene változtatni a jelenleg hivatalos étrendi ajánlásokat. Borítékolható, hogy erre most sem fog sor kerülni. A vizsgálatot az egyik legtekintélyesebb orvosi folyóiratban közölték. A cikk feltűnően erős, ami a módszertanát illeti. Több mint 135,000 résztvevője volt öt kontinens 18 országból. Az országokon belül az összefüggések nagyon hasonlóak voltak, ami nem meglepő tekintve, hogy a Földön élő összes ember egy fajba tartozik, ami azt jelenti, hogy az anyagcseréjük tekintetében is nagyon hasonlóak. A cikk tanulsága szerint a több szénhidrátfogyasztás magasabb, a több zsír fogyasztása pedig alacsonyabb halálozással járt együtt.

 

 

 

A cikk, ahogy említettük, nagy karriert futott be és a világ vezető újságai idézték a fő eredményeit. Egy momentum azonban a legtöbb híradásból kimaradt. Ez pedig az, hogy, mint az az eredeti cikkből kiderül, a növényi és az állati eredetű fehérjék fogyasztása közül, csak ez utóbbi állt összefüggésben az alacsonyabb halálozással. Alább a cikk kivonatát olvashatják magyarul. 

 


Forrás: Associations of fats and carbohydrate intake with cardiovascular disease and mortality in 18 countries from five continents (PURE): a prospective cohort study

Fordította és kivonatolta: dr. Clemens Zsófia

 

A jelenlegi táplálkozási ajánlások alacsony zsírtartalmú étrendet javasolnak. Vagyis azt tanácsolják, hogy a bevitt kalória legfeljebb 30%-a származzon a zsírból a többi pedig szénhidrátból. A telített zsír a kalóriabevitel legfeljebb 10%-át tegye ki.

Az utóbbi években számos Európában és Észak-Amerikában végzett metaanalízis és randomizált kontrollált vizsgálat is azt mutatta, hogy a telített zsír fogyasztása nem függ össze a szívbetegség magasabb kockázatával és a halálozással. A vizsgálat szerzői szerint nem volt egyértelmű, mennyiben voltak ezek az eredmények köszönhetők ezen országok magas életszínvonalából adódó túltápláltságnak.

A PURE (The Prospective Urban Rural Epidemiology) vizsgálatba olyan országokat is bevontak, amelyekben az alultápláltság sokkal nagyobb probléma mint a túltápláltság. A PURE vizsgálatban a teljes zsírfogyasztást, a telített és telítetlen zsírfogyasztást valamint a szénhidrátok fogyasztását vetteték össze a halálozással és a kardiovaszkuláris betegségek kialakulásával, azon belül a miokardiális infarktussal, a stroke kialakulásával, a kardiovaszkuláris halálozással és az egyéb eredetű halálozással.

A PURE vizsgálat 2003 és 2013 között futott. Résztvevői 35 és 70 év között voltak, akiket öt kontinens 18 országából válogattak be a vizsgálatba. Az országok között voltak alacsony, közepes és magas jövedelemmel rendelkező országok.

Magas jövedelemmel rendelkező országok voltak: Kanada, Svédország, Egyesült Arab Emirátus
Közepes jövedelemmel rendelkező országok voltak: Argentína, Brazília, Chile, Kína, Kolumbia, Irán, Malayzia, a megszállt palesztin területek, Lengyelország, Dél-Afrika, Törökország
Alacsony jövedelemmel rendelkező országok voltak: Banglades, India, Pakisztán, Zimbabwe

Az adatokat standardizált kérdőívekkel gyűjtötték az életmód-tényezők, gyógyszerelés és megelőző betegségek tekintetében. A résztvevők súlyát, magasságát, csípő- és haskörfogatát megmérték 3, 6 és 9 év elteltével. A táplálkozási szokásokat induláskor mérték fel standard táplálkozás kérdőívekkel.

A követés alatt 5796 személy halt meg, 4784-nél pedig kardiovaszkuláris esemény történt (infarktus vagy stroke). Az Afrikán kívüli országokban a leggyakoribb halálok a rák volt a szív-érrendszeri betegség mellett. Afrikában pedig a fertőző betegségek és a légzőszervi betegségek voltak a leggyakoribbak.

Kínában, Dél-Ázsiában és Afrikában magasabb volt a szénhidrátfogyasztás mint más régiókban.

Összességében a magasabb szénhidrátfogyasztás magasabb halálozási aránnyal járt együtt. A legtöbb szénhidrátot fogyasztó csoportban (legfelső 20%) 28%-kal volt magasabb a halálozás mint a legkevesebb szénhidrátot fogyasztó 20%-ban. A nem kardiovaszkuláris eredetű halálozás pedig 36%-kal volt magasabb a legtöbb szénhidrátot fogyasztó csoportban.

A szénhidrátfogyasztás és a szív-érrendszeri betegségek megjelenése között nem volt szignifikáns kapcsolat.

A teljes zsírfogyasztás fordított összefüggésben állt a teljes halálozással, tehát minél több zsírt fogyasztott valaki annál kisebb valószínűséggel halt meg a követés alatt. Az össz-zsírfogyasztás és a szív-érrendszeri betegség megjelenése között nem volt szignifikáns kapcsolat.

A fehérjefogyasztás szintén fordított összefüggésben állt a teljes halálozással és a nem-kardiovaszkuláris eredetű halálozással. Amikor külön vizsgálták a növényi és az állati eredetű fehérjéket, a kettő közül csak az állat eredetű fehérje fogyasztása állt fordított összefüggésben a halálozással.

A zsírokon belül a telített zsírok fogyasztása fordított arányban állt a teljes halálozással, a stroke-kal és a nem-kardiovaszkuláris halálozással. Az egyszeresen és a többszörösen telítetlen zsírok fogyasztása is fordított arányban állt a teljes halálozással.

A szénhidrát- és zsírfogyasztással kapcsolatos összefüggések egyformán jelen voltak az ázsiai és a nem ázsiai országokban.

Ezek az eredmények nem támogatják a jelenleg hivatalos ajánlást a zsírok korlátozására. Ellenkezőleg, az emberek inkább nyerhetnek, ha az étrendjükben megemelik a zsírok arányát, és csökkentik a szénhidrátokét. A jelenleg hivatalos étrendi ajánlás szelektíven válogatott vizsgálatokon alapul.

A magas szénhidrát-bevitel a diszlipidémia több formát is előidézi: magas trigliceridszintet eredményez, alacsonyabb HDL koleszterinszintet valamint magas vérnyomást is okoz.

 

Kapcsolódó cikkek:

Tegye pont az ellenkezőjét, mint amit orvosa tanácsol, és meggyógyul!
Az elhízás paleo-orvosi vonatkozásai
Az elhízás paleo orvosi vonatkozásai - 2
Válasz Orbán Viktornak
Megállt a születéskor várható élettartam 20 éve tartó növekedése.
Félelem, szponzorok, orvoslás

 

Paleomedicina munkacsoport kizárólag tudományos alapon végzi a tevékenységét. Semmilyen természetgyógyászati módszert nem használunk, ezektől elhatárolódunk. A Paleomedicina által képviselt irányzat, az evolúciós orvoslás, a valódi tudomány része. Nemzetközi orvosi szakfolyóiratokban megjelent közleményeinket itt olvashatják. 

 

 2017-09-13

Kapcsolódó tartalmak

Are our pets dangerous? Are they able to transmit the coronavirus and cause disease? We now got a clear answer.
2021-01-09
    On several occasions, I have been asked by my acquaintances whether our pets, especially
Une crise de la vésicule biliaire, des calculs de la vésicule biliaire ou autre chose? Des symptômes de la vésicule biliaire pendant un régime paléo?
2020-12-09
  Les patients qui suivent le régime paléo-cétogène ne seront pas surpris
Initial consultations break
2020-11-17
We will have to take a break from initial consultations because of a creative leave. Click here, to
Charismatic Youtube influencers and science. Is it a good combination or not?
2020-11-05
There is a guy coming up with a bombastic video:   We have to say that Frank Tufano is right