Rehabilitáció csak online elérhető

E-mail: paleomedicina@gmail.com

A kókuszzsír hatékonyabban taszítja a rovarokat mint a rovarriasztók

A kókuszzsír egyik új felhasználási területe: minden eddiginél hatékonyabb rovarriasztó.

 

A természetben egyik élőlény sem akar a másik áldozatává válni. Még a növények se. A növények se elfutni se harcolni nem tudnak. Az evolúció azonban olyan vegyi fegyver arzenállal vértezte fel őket, amellyel jó eséllyel mégis megvédik magukat. Az elterjedt nézet szerint a szalonnazsírral szemben a kókuszzsír maga megtestesült harmónia, életelixír és általában minden jónak a forrása. Ha a google-ban rákeresünk, egészsen biztosan több száz oldalon csakis a kimeríthetetlen pozitív hatásairól olvashatunk, amelyeknek tudományos alapja igen kevés. A természettudományos fake news gyártásnak se vége, se hossza, ami az egymást másoló alternatív gyógyítók és a kókuszzsír kapcsolatáról van szó. Nemrég azonban a kókuszzsír újabb „csodálatos” tulajdonságára derült fény. A hír kivételesen tudományosan is megalapozott: a kókuszzsír minden eddig ismert rovarriasztónál erősebben taszítja a rovarokat. Evolúciós szemlélettel gondolkodók számára ez a hír erősen elgondolkodtató kell hogy legyen, ami a kókusz élelmiszeripari felhasználását és egészséges zsírként való beállítását illeti. A magukat „bio”-nak nevező üzleti vállalkozások kókuszzsír, kókusztej, kókuszjoghurt forgalmára azonban ez a hír semmilyen hatással nem lesz.

 

A kép forrása: pixabay

 

A cikk forrása: https://phys.org/news/2018-11-coconut-oil-compounds-repel-insects.html?

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) friss tanulmánya szerint a kókuszzsír hatékonyabban tartja távol a vérszívó rovarokat mint a DEET, vagyis a rovarirtók egyik leggyakoribb összeetevője.

A rovarirtók használata az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy megakadályozzák a rovarcsípésekkel kapcsolatos kellemetlenségeket és a vérszívó rovarok által terjesztett betegségeket. Az elmúlt 60 évben a DEET volt a kereskedelmi forgalomban elérhető leghatékonyabb, és hosszú-távú hatással is rendelkező rovarirtó.

Ugyanakkor, az egyre szigorúbb szabályozás és a DEET-tel kapcsolatos fokozódó közegészségügyi aggodalmak miatt egyre nőtt az érdeklődés a hatékony és tartós növényi-alapú rovarirtók fejlesztésével kapcsolatban.

A Scientific Reports nevű folyóiratban az USDA Mezőgazdasági Kutató Szolgálatának (ARS) tudósai olyan zsírsavakat azonosítottak a kókuszzsírban, amelyek erős és tartós rovarirtó hatással rendelkeznek számos, betegségeket is terjesztő rovarral szemben. A kókuszból kivont zsírsavak erősen taszították a szúnyogokat, kullancsokat, böglyöket, és vérszívó poloskákat.

A kutatócsoportot vezető Junwei Zhu azt találta, hogy a kókuszzsírban található zsírsavak két héten keresztül távol tartották a böglyöket és a vérszívó poloskákat, a kullancsokkal szemben pedig egy héten kerestül biztosítottak védelmet. Amikor a kókuszzsírt magas koncentrációban helyileg alkalmazták, a szúnyogokat is nagymértékben taszította.

Zhu szerint a kókuszzsírból kivont szabad zsírsavak keveréke, a laurinsav, kaprinsav és kaprilsav és ezek metil-észterei, erős rovarriasztó hatással rendelkeznek. A tereptanulmányok szerint ez a formula négy napi rovarvédelmet biztosít a szarvasmarháknak.

Míg a DEET csak 50%-ban volt hatékony a legyek ellen, a kókuszzsír zsírsavai viszont 95%-os hatékonyságúnak bizonyultak.



Egyiptomi csípőszúnyog. Kép forrása: wikipedia

 

Míg a DEET három nap után ár nem volt hatékony, a kókuszzsír hatása két hétig tartott. A kókuszzsír 90%-os hatékonyságot mutattak a szúnyogok ellen, többek között az egyiptomi csípőszúnyog ellen, ami a Zika vírust hordozza.

Zhu szerint a kókuszzsír összetevői minden eddigi ismert rovarirtónál erőteljesebb hatással bírnak.

 

 

Kapcsolódó cikkek
Kókuszzsír őrület. Ha paleózol, akkor is gondold meg. Vagy főleg akkor.

 

Paleomedicina munkacsoport kizárólag tudományos alapon végzi a tevékenységét. Semmilyen természetgyógyászati módszert nem használunk, ezektől elhatárolódunk. A Paleomedicina által képviselt irányzat, az evolúciós orvoslás, a valódi tudomány része. Nemzetközi orvosi szakfolyóiratokban megjelent közleményeinket itt olvashatják.

 

2018-11-05

Kapcsolódó tartalmak

Möglichkeiten zur Minderung der Verbreitung des Virus SARS-Co-2 und zur Steigerung der natürlichen Widerstandsfähigkeit gegen die Erkrankung durch Ernährungs-Intervention
2020-04-25
    Im Interesse der ungarischen Bevölkerung schlagen wir die gründliche und
Multiple Gelenkentzündung im Kindesalter durch Monotherapie mit paläo-ketogene Diät geheilt - Artikel der ungarischen Zeitschrift Természetgyógyász Magazin
2020-02-29
Der folgende Artikel entstand in Zusammenarbeit von Paleomedicina Hungary und  dem Természetgyógyász
Die 14-jährige Isabella erklärt die Paleo-Ketogene Diät (PKD)
2020-01-28
In regelmäßigen Abständen können Dr. Csaba Tóth und Dr. Zsófia Clemens
Cholesterinsenker können bei älteren Frauen die Neigung zu Diabetes II um 50% verstärken
2019-01-18
Die Einnahme von Statinen (Cholesterinsenkern) erhöht bei älteren Frauen das Risiko einer neu