Rehabilitáció csak online elérhető

E-mail: paleomedicina@gmail.com

A kókuszzsír hatékonyabban taszítja a rovarokat mint a rovarriasztók

A kókuszzsír egyik új felhasználási területe: minden eddiginél hatékonyabb rovarriasztó.

 

A természetben egyik élőlény sem akar a másik áldozatává válni. Még a növények se. A növények se elfutni se harcolni nem tudnak. Az evolúció azonban olyan vegyi fegyver arzenállal vértezte fel őket, amellyel jó eséllyel mégis megvédik magukat. Az elterjedt nézet szerint a szalonnazsírral szemben a kókuszzsír maga megtestesült harmónia, életelixír és általában minden jónak a forrása. Ha a google-ban rákeresünk, egészsen biztosan több száz oldalon csakis a kimeríthetetlen pozitív hatásairól olvashatunk, amelyeknek tudományos alapja igen kevés. A természettudományos fake news gyártásnak se vége, se hossza, ami az egymást másoló alternatív gyógyítók és a kókuszzsír kapcsolatáról van szó. Nemrég azonban a kókuszzsír újabb „csodálatos” tulajdonságára derült fény. A hír kivételesen tudományosan is megalapozott: a kókuszzsír minden eddig ismert rovarriasztónál erősebben taszítja a rovarokat. Evolúciós szemlélettel gondolkodók számára ez a hír erősen elgondolkodtató kell hogy legyen, ami a kókusz élelmiszeripari felhasználását és egészséges zsírként való beállítását illeti. A magukat „bio”-nak nevező üzleti vállalkozások kókuszzsír, kókusztej, kókuszjoghurt forgalmára azonban ez a hír semmilyen hatással nem lesz.

 

A kép forrása: pixabay

 

A cikk forrása: https://phys.org/news/2018-11-coconut-oil-compounds-repel-insects.html?

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) friss tanulmánya szerint a kókuszzsír hatékonyabban tartja távol a vérszívó rovarokat mint a DEET, vagyis a rovarirtók egyik leggyakoribb összeetevője.

A rovarirtók használata az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy megakadályozzák a rovarcsípésekkel kapcsolatos kellemetlenségeket és a vérszívó rovarok által terjesztett betegségeket. Az elmúlt 60 évben a DEET volt a kereskedelmi forgalomban elérhető leghatékonyabb, és hosszú-távú hatással is rendelkező rovarirtó.

Ugyanakkor, az egyre szigorúbb szabályozás és a DEET-tel kapcsolatos fokozódó közegészségügyi aggodalmak miatt egyre nőtt az érdeklődés a hatékony és tartós növényi-alapú rovarirtók fejlesztésével kapcsolatban.

A Scientific Reports nevű folyóiratban az USDA Mezőgazdasági Kutató Szolgálatának (ARS) tudósai olyan zsírsavakat azonosítottak a kókuszzsírban, amelyek erős és tartós rovarirtó hatással rendelkeznek számos, betegségeket is terjesztő rovarral szemben. A kókuszból kivont zsírsavak erősen taszították a szúnyogokat, kullancsokat, böglyöket, és vérszívó poloskákat.

A kutatócsoportot vezető Junwei Zhu azt találta, hogy a kókuszzsírban található zsírsavak két héten keresztül távol tartották a böglyöket és a vérszívó poloskákat, a kullancsokkal szemben pedig egy héten kerestül biztosítottak védelmet. Amikor a kókuszzsírt magas koncentrációban helyileg alkalmazták, a szúnyogokat is nagymértékben taszította.

Zhu szerint a kókuszzsírból kivont szabad zsírsavak keveréke, a laurinsav, kaprinsav és kaprilsav és ezek metil-észterei, erős rovarriasztó hatással rendelkeznek. A tereptanulmányok szerint ez a formula négy napi rovarvédelmet biztosít a szarvasmarháknak.

Míg a DEET csak 50%-ban volt hatékony a legyek ellen, a kókuszzsír zsírsavai viszont 95%-os hatékonyságúnak bizonyultak.



Egyiptomi csípőszúnyog. Kép forrása: wikipedia

 

Míg a DEET három nap után ár nem volt hatékony, a kókuszzsír hatása két hétig tartott. A kókuszzsír 90%-os hatékonyságot mutattak a szúnyogok ellen, többek között az egyiptomi csípőszúnyog ellen, ami a Zika vírust hordozza.

Zhu szerint a kókuszzsír összetevői minden eddigi ismert rovarirtónál erőteljesebb hatással bírnak.

 

 

Kapcsolódó cikkek
Kókuszzsír őrület. Ha paleózol, akkor is gondold meg. Vagy főleg akkor.

 

Paleomedicina munkacsoport kizárólag tudományos alapon végzi a tevékenységét. Semmilyen természetgyógyászati módszert nem használunk, ezektől elhatárolódunk. A Paleomedicina által képviselt irányzat, az evolúciós orvoslás, a valódi tudomány része. Nemzetközi orvosi szakfolyóiratokban megjelent közleményeinket itt olvashatják.

 

2018-11-05

Kapcsolódó tartalmak

Are our pets dangerous? Are they able to transmit the coronavirus and cause disease? We now got a clear answer.
2021-01-09
    On several occasions, I have been asked by my acquaintances whether our pets, especially
Une crise de la vésicule biliaire, des calculs de la vésicule biliaire ou autre chose? Des symptômes de la vésicule biliaire pendant un régime paléo?
2020-12-09
  Les patients qui suivent le régime paléo-cétogène ne seront pas surpris
Initial consultations break
2020-11-17
We will have to take a break from initial consultations because of a creative leave. Click here, to
Charismatic Youtube influencers and science. Is it a good combination or not?
2020-11-05
There is a guy coming up with a bombastic video:   We have to say that Frank Tufano is right